Hírek
Az európaiak számára ingyenes wifi-hozáfférést támogató WiFi4EU program hazai szervezésében a KIFÜ SZIP Programirodán működő BCO iroda (Broadband Competence Office) nyújt segítséget és támogatást a Bizottságnak.
Az Európai Bizottság Connecting Europe Facility keretében működő WiFi4EU program magyarországi előre haladásáról bővebben az alábbi linken olvashat.
Optikai hálózattulajdonnal rendelkező hazai internetszolgáltatók infrastruktúra felmérése
Felkérőlevél
Tisztelt SZIP kedvezményezettek!
Mától elérhetők az egyes pályázati fordulók tartalmához igazított Felügyelőmérnöki Zárójegyzőkönyv minták! A projektek zárása során mostantól a SZIP-dokumentumtárban közzétett, a pályázati fordulónak megfelelő Zárójegyzőkönyv formátum kerül majd ellenőrzésre illetve kitöltésre!
Szupergyors Internet Programiroda
A Szupergyors Internet Programban célul tűzte ki a kormány, hogy minden háztartás számára ─ amely azt igényli ─ biztosítja a legalább 30 Mbps sebességű internetkapcsolathoz való hozzáférés lehetőségét a még ellátatlan területeken. Az eddigi legnagyobb volumenű hálózatfejlesztés eredményes végrehajtása érdekében frissítésre kerül az országos szintű adatbázis az újgenerációs szélessávú lefedettségről. A következő évek beruházásait megalapozó adatok pontosításához a kormány a lakosság, önkormányzatok és a távközlési szolgáltatók közreműködését kéri.
A Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében vezetékes technológiával 2018 végéig el nem ért területek lefedése érdekében egy speciális szolgáltatás, a „SZIP Mobil” bevezetése történt meg. A SZIP Mobil azon háztartások számára nyújt – a vezetékes NGA szolgáltatások minőségét a lehető legjobban megközelítő – vezeték nélküli technológiára kifejlesztett szolgáltatásokat, amelyek vezetékes technológiával egyelőre nem férnek hozzá a szupergyors internethez.
Az Online mappinggel kiegészítve 2018. július 1-től vált elérhetővé a Szupergyors Internet Program (SZIP) megvalósítására az internetszolgáltatók által beadott pályázatok hatékony összehangolása miatt kialakított Hálózatfejlesztés Támogató Monitoring Rendszer (HTMR). A hét minden napján 24 órában rendelkezésre álló komplex és naprakész térinformatikai rendszer lehetővé teszi a 30 Mbps sebességű internetkapcsolatot országosan garantáló SZIP pályázatainak teljes körű koordinálását: a pályázatok kiírásától kezdve, az adatok rögzítésén keresztül, a pályázatok minősítésééig.
Az Európai Számvevőszék öt tagállamban (Írország, Olaszország, Németország, Lengyelország, Magyarország) vizsgálta a szélessávúinternet-fejlesztéseket, köztük a Szupergyors Internet Programot (SZIP). Az összefoglaló jelentés szerint az Európa 2020 stratégiai céljai nem teljesülnek maradéktalanul, azonban a SZIP tervezését és megvalósítását többször is pozitív példaként említi. A vizsgált tagállamok közül a jelentés szerint mindössze kettő, amelyből az egyik Magyarország, érheti el a 30 Mbit/s-os lefedettségi célt.
2018. január 5-én megjelent a GINOP 3.4.1 „Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése” elnevezésű pályázati felhívás következő üteme, amely Komplex munkanéven vált ismerté. (A Komplex elnevezést azért kapta a felhívás, mert ebben a pályázati szakaszban a jelentkezőknek külön kell pályázni a települések között kiépítendő optikai (un. felhordó) szakaszokra és külön az egyes településeket lefedő helyi kiépítésre.)
Az országban elsőként adtak át nagy sávszélességű hálózatot a Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében 2018. január 30-án, Tégláson. A 166,7 millió forintból megvalósult fejlesztés több mint hatezer helyi lakost érint.
A Szupergyors Internet Program második ütemében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt „Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése a Közép-Magyarország Régióban” elnevezésű pályázat keretében 21 pályázati egységre vonatkozóan született támogatói döntés. Az egyes területeken a fejlesztést elektronikus hírközlési piaci szolgáltatók végzik. A megvalósítást a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) felügyelő mérnökei a nyertesek kiviteli tervezésétől kezdődően, az építés teljes szakaszában követik és ellenőrzik.
Országszerte hatékonyabbá válik a távközlési fejlesztések nyomonkövetése, megkönnyítve ezzel a szélessávú hálózatok rövid és hosszú távú tervezését, kivitelezését. 2017 július végétől válik elérhetővé az a térinformatikai alapú, elektronikus hírközlési nyilvántartás, amely száz százalékban uniós forrásból, összesen 2,54 milliárd forintból valósult meg a Hálózatfejlesztés Támogató Monitoring Rendszer Létrehozása projekt eredményeként.
„Kiemelt fontosságú, hogy a digitalizáció területén a magyarok az újítók, a kezdeményezők, és ne a követők, a sereghajtók között legyenek. A magyar vállalkozók, vagy akár a középiskolások fejében ott vannak azok az innovatív ötletek, amelyek megfelelő segítséggel megvalósíthatóak, termékké válhatnak és meghódíthatják a világot.” – hangsúlyozta Kópiás Bence a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese.
Az országban 170 járásban folynak hálózatépítési és kapacitásfejlesztési munkák
2016. december 31-éig a tervezett 178 ezer helyett a program tervezettnél gyorsabb előrehaladásának köszönhetően közel 230 ezer háztartásban valósultak meg a Szupergyors Internet Program keretében elindított fejlesztések. A távközlési szolgáltatók ebben az ütemben önerőből, pályázati támogatás nélkül fejlesztették hálózataikat, lehetővé téve, hogy az előfizetők lényegesen gyorsabb, korszerűbb internet szolgáltatáshoz juthassanak.
A 2,54 milliárd forint uniós forrásból megvalósuló teljes fejlesztés célja – a korábban elkészült modulokkal egyetemben – egy országos, térinformatikai alapú, elektronikus hírközlési nyilvántartás létrehozása. A projekt közvetlen támogatja a Szupergyors Internet Programot (SZIP), és jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy 2018 végére Magyarországon minden olyan háztartás részére, amely ezt igényli, elérhetővé váljon a legalább 30 Mbps sebességű internetkapcsolat.
A Széchenyi 2020 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében 400 millió forint európai uniós és hazai támogatásból megvalósuló projekt célja a Szupergyors Internet Program szélessávú fejlesztéseinek előkészítéséhez és végrehajtásához kapcsolódó feladatok ellátása. A projekt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy 2018 végére Magyarországon minden olyan háztartás, amely ezt igényli, hozzáférhessen a szupergyors internethez.
A program második ütemében Közép-Magyarországon is elkezdődhetnek a szükséges fejlesztések. Az „Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése a Közép-Magyarország Régióban” című pályázati felhívás hozzájárul ahhoz, hogy 2018 végéig az egész országot lefedő, legalább 30 Mbps sávszélességet biztosító hálózati infrastruktúra épüljön ki piaci szereplők bevonásával, a még ellátatlan területeken.
A Digitális Jólét Program (DJP) programiroda szervezésében 18 megyeszékhelyen tartanak előadásokat, és biztosítanak konzultációs lehetőséget az adott megye valamennyi polgármestere, jegyzője, a járási hivatalok vezetői és a megyei kormányhivatali munkatársak számára a Szupergyors Internet Programról (SZIP). Ez idáig Győrben, Tatabányán, Veszprémben, Székesfehérváron, Debrecenben, Nyíregyházán, Miskolcon, Egerben, és Salgótarjánban összesen több mint ezren vettek részt a tájékoztatókon.
A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség a KÖFOP-2.3.2-VEKOP-15 „Hálózatfejlesztést támogató Monitoring Rendszer (HTMR) létrehozása” című konstrukció keretében 2,540 milliárd forint európai uniós vissza nem térítendő támogatásban részesült, melyből Hálózatfejlesztés Támogató Monitoring Rendszert hoz létre. 2016. szeptemberre lezárult a projekt első két üteme. Elkészült a működéshez szükséges teljes hardver infrastruktúra, átadásra kerültek a főbb szoftverkomponensek.
A fejlesztés célja egy országos szintű, térinformatikai alapú, elektronikus hírközlési nyilvántartás létrehozása, amely naprakész módon alkalmas a hálózatfejlesztési pályáztatás kezelésére, a nyertes pályázatok végrehajtásának felügyelőmérnöki támogatására, valamint a hatósági folyamatok elektronikus támogatására. A projekt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy 2018 végére Magyarországon minden olyan háztartás, amelyik ezt igényli, hozzáférhessen a szupergyors internethez.
A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség megkötötte a támogatási szerződést a KÖFOP-2.3.2-VEKOP-15 Hálózatfejlesztés Támogató Monitoring Rendszer (HTMR) projekt megvalósítására.