- Projekt rövid neve: rurAllure – Promotion of rural museums and heritage sites in the vicinity of European pilgrimage routes – Európai zarándok útvonalak közelében található vidéki múzeumok és örökségi helyszínek népszerűsítése
- Indítás: 2021. január 1.
- Zárás: 2023. december 31.
- Projekt támogatási összege: 2 999 205 EUR
- KIFÜ támogatási összeg:316 202,5 EUR
- KIFÜ munkamennyiség: 85 PM
- Konzorciumi tagok:
- Universidade de Vigo (ES)
- GVAM Guías Interactivas S.L. (ES)
- Universidad Autónoma de Madrid (ES)
- Fundación Uxío Novoneyra (ES)
- Universidade da Coruña (ES)
- Câmara Municipal de Vila do Conde (PT)
- Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (HU)
- Mária Út Közhasznú Egyesület (HU)
- Slovenská technická univerzita v Bratislave (SK)
- Univerzita Komenského v Bratislave (SK)
- Università degli Studi di Padova (IT)
- Fondazione Homo Viator San Teobaldo (IT)
- Associazione Europea Vie Francigene (IT)
- Università degli Studi di Bologna (IT)
- Norges teknisk-naturvitenskaplige universitet (NO)
- Università IUAV di Venezia (IT)
- Projekt státusza: Folyamatban lévő projekt
- Kapcsolat: rurallure@kifu.hu
rurAllure – Európai zarándok útvonalak közelében található vidéki múzeumok és örökségi helyszínek népszerűsítése
A rurAllure egy 2021. január 1. és 2023. december 31. között futó Horizon 2020 projekt, amelynek célja a kulturális együttműködés és a fenntartható turizmus elősegítése az európai történelmi zarándokútvonalak térségében. A célok eléréséhez a projekt korszerű informatikai megoldásokat alkalmaz a vidéki múzeumok és örökségi helyszínek népszerűsítésére.
A projektet működtető konzorcium vezetői Martín López Nores, a spanyol Vigói Egyetem (Universidade de Vigo) és Susana Reboreda Morillo, a Santiago de Compostela-i Egyetem (Universidade de Santiago de Compostela) munkatársai. A konzorciumban 16 intézmény vesz részt, köztük spanyol, norvég, olasz, portugál, szlovák kutatóintézetek és egyetemek. Magyarországot a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) és a Mária Út Egyesület (MUTKE) képviseli.
A projekt első részeként a technológiai platform létrehozása és négy útszakasz tesztjellegű kidolgozása valósul meg. A kísérleti részek kidolgozása során a Mária Út felvidéki, magyarországi és erdélyi útvonalán egy-egy kisebb szakasz mentén a természeti örökség népszerűsítése valósul meg a KIFÜ, a MUTKE, a Szlovák Műszaki Egyetem (Slovenská technická univerzita v Bratislave) és a pozsonyi Comenius Egyetem (Univerzita Komenského v Bratislave) együttműködésében. A projekt technológiai munkacsoportjában a KIFÜ a teljes európai zarándokút-hálózat lefedésére alkalmas szoftver fejlesztésében vállal szerepet, illetve biztosítja a szoftver működtetéséhez szükséges infrastrukturális feltételeket.
A szellemi–spirituális értékek mellett a zarándokutak napjainkra kétségtelenül Európa jelentős gazdasági erőforrásává váltak. Az útvonalakat több százezren is bejárják évente, ennek jótékony gazdasági hatása azonban szinte kizárólag a közvetlenül az útvonalak mentén található településeken érzékelhető. A túlnyomórészt vidékies jellegű tartományok és régiók, amelyek Európa-szerte jelentős gazdasági és demográfiai kihívásokkal néznek szembe, passzív szemtanúi a zarándokok áramlásának – miközben sok tartalommal és értékkel gazdagíthatnák a zarándokok élményeit.
A zarándoklatok tervezése sok esetben némi rugalmassággal történik az időpontok, az egymást követő szakaszok során megtett távolságok és a pihenőhelyek tekintetében. A zarándokok nyitottak a váratlanul kínálkozó látnivalókra is. A projekt technológiai eszközök és promóciós stratégiák megtervezésével, megvalósításával és tesztelésével kívánja általánossá tenni a múzeumok és örökségi helyszínek bekapcsolását a zarándokturizmusba. A rurAllure így hozzájárul a gazdasági tevékenység élénkítéséhez, a diverzifikáltabb foglalkoztatás erősítéséhez, a veszélyeztetett kulturális örökség megőrzéséhez és a vidékről való elvándorlás elleni küzdelemhez.
Dokumentumok
Sajtóközlemény
Projekt adatlap:
Tovább az adatlapra
rurAllure központi honlap:
Tovább a honlapra
A projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja keretében a 101004887-as számú támogatási megállapodás alapján valósul meg.