- Projekt rövid neve: HPC EDIH
- Indítás: 2023.04.01
- Zárás: 2026.03.31
- Projekt támogatási összege: 1 737 551 EUR
- KIFÜ támogatási összege: 990 404 Euró
- Konzorciumi tagok: Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség, Bay Zoltán Nonprofit Kft., KTI – Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft.
- Projekt státusza: Megvalósítás alatt / folyamatban
Projekt rövid leírása:
A nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) olyan jelenségek megfigyelését és értékelését teszi lehetővé, amelyekre a korábbi technológiával nem volt lehetőség. Magyarország 20 évnyi szuperszámítógépes erőforrás-ellátás után már 2020-ban létrehozta nemzeti HPC Kompetencia Központját, hogy a szolgáltatást képzéssel és üzletfejlesztéssel egészítse ki. Az elmúlt három évben azonosításra került, hogy a kkv-k és közintézmények többsége nem rendelkezik bizonyos digitális készségekkel, amelyek elengedhetetlenek a folyamataik digitalizálásához, a rendelkezésre álló nagy mennyiségű adatuk hasznosításához vagy az innovációfejlesztési projektek végrehajtásához, a HPC hatékony használatához szükséges készségek és tapasztalatok is hiányoznak. A vállalkozások digitális érettségének és ezáltal az európai (magyar) digitális gazdaság versenyképesség javításának érdekében jött létre Magyarországon a HPC-t népszerűsítő Digitális Innovációs Központ, a HPC EDIH.
A Digitális Innovációs Központ létrehozásának célja Magyarországon, hogy a nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) használatára összpontosítsa tevékenységét a kkv-k, egyetemek, közintézmények és egyéb szervek javára. Egyablakos ügyintézési pontként fogja támogatni a vállalatokat, egyetemeket és közintézményeket a digitális kihívások megválaszolásában. Annak érdekében, hogy a vállalatok, egyetemek és közintézmények javíthassák tevékenységüket, üzleti, kutatási, innovációs és termelési folyamataikat, a HPC EDIH hozzáférést biztosít számukra a műszaki szakértelemhez és a tesztelési lehetőségekhez, valamint „befektetés előtti tesztelés” szolgáltatásokat is kínál. Támogatja a kkv-kat és más szervezeteket abban, hogy a HPC által támogatott digitális technológiák segítségével javítsák folyamataikat, termékeiket vagy szolgáltatásaikat. A vállalatoknak nyújtott szolgáltatáscsomag olyan innovációs szolgáltatásokat tartalmaz majd, mint például finanszírozási tanácsadás és képzés – amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy megértsék, mikor előnyös a HPC használata -, illetve a digitális átalakulásukhoz szükséges készségfejlesztés.
Ilyen típusú EDIH eddig még nem létezett Magyarországon, és a HPC használata a kkv-k fejlesztési projektjeiben egyelőre meglehetősen ritka.
A HPC EDIH országos szinten (de részben nemzetközi fókusszal is) fog működni, a főbb ipari régiókban kínálva kapcsolattartási pontot és/vagy szolgáltatásokat. Kapcsolatokat és együttműködéseket fog ápolni (pl. a bevont partnerek megosztásában és közös támogatásában, közös kommunikációs kampányok és rendezvények szervezésében) más magyarországi EDIH-ekkel:
- Data EDIH
- Agrár EDIH
- DigitalTech EDIH
- MI EDIH,
valamint értékteremtő és támogató partneri együttműködéseket tervez folytatni:
- más magyarországi és külföldi EDIH-ekkel
- egyetemekkel
- közintézményekkel
- kamarákkal
- EEN hálózatokkal
- releváns nemzetközi (EU) szervezetekkel (EuroHPC, PRACE, Startup Europe).